ANDERLECHT A REMIZAT CU MANCHESTER UNITED

Football Soccer - RSC Anderlecht v Manchester United - UEFA Europa League Quarter Final First Leg - Constant Vanden Stock Stadium, Brussells, Belgium - 13/4/17 Manchester United's Michael Carrick in action with Anderlecht's Nicolae Stanciu Reuters / Francois Lenoir Livepic

Manchester United a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul din deplasare cu Anderlecht, din prima manșă a sferturilor de finală ale Europa League.

Englezii au deschis primii scorul în minutul 37, prin armeanul Henrikh Mkhitaryan, după ce câteva minute mai devreme, Lingard a trimis în bară.

Replica echipei gazdă la care evoluează jucătorii români Nicolae Stanciu și Alexandru Chipciu a venit abia spre finalul partidei.

Tînărul mijlocaș, în vârstă de 21 de ani, Leander Dendoncker a restabilit egalitatea, la sigura minge trimisă pe spațiul porții de către belgieni.

Într-un alt meci jucat aseară, Ajax Amsterdam a făcut un pas important spre accederea în semifinale. Vice-campioana Olandei a trecut cu 2 la 0, pe teren propriu, de nemții de la Schalke 04. Ambele goluri au fost marcate de Davy Klaassen.

Celta Vigo a trecut la rândul ei de Genk, cu 3-2. Lyon a învins-o la limită pe Besiktas. Turcii au condus pe tabelă mai bine de o oră, dar francezii au înscris de două ori spre final, adjudecânduși victoria cu 2 la 1.

Manșa retur a sferturilor de finală ale Europa League se va disputa pe 20 aprilie.

(TOTAL VIZITE 1 - 1 vizitat astăzi)