REAL MADRID O PUNE LA PUNCT PE BAYERN LA MUNCHEN

Football Soccer - Bayern Munich v Real Madrid - UEFA Champions League Quarter Final First Leg - Allianz Arena, Munich, Germany - 12/4/17 Real Madrid's Cristiano Ronaldo celebrates scoring their second goal  Reuters / Michael Dalder Livepic

„Galacticii” de la Real Madrid au făcut un pas important spre semifinalele Ligii Campionilor.

Formația condusă de Zenedine Zidane a învins-o cu 2-1 pe Bayern Munchen, în propriul fief.

Cristiano Ronaldo a fost omul meciului. Portughezul a reușit o dublă și a devenit, astfel, primul jucător care marchează 100 de goluri în Cupele Europene.

Bayern a început bine partida și a deschis scorul în minutul 25 prin Arturo Vidal.

Mijlocașul cilian putea dubla avantajul gazdelor în prelungirile primei reprize, dar a ratat inexplicabil lovitura de la 11 metri.

În debutul reprizei secunde, a ieșit la rampă și vedeta lui Real Madrid, Cristiano Ronaldo, care a restabilit egalitatea de pe tabelă.

Ceva mai târziu, Javi Martinez și-a lăsat echipa în 10 oameni, după ce a văzut 2 cartonașe galbene, timp de 3 minute și a fost eliminat.

Ghinionul „bavarezilor” a continuat. În minutul 77, același Ronaldo i-a strecurat mingea printre picioare lui Neuer și a stabilit, totodată, și scorul final al partidei.

În celelalte meciuri jucate aseară, Atletico a trecut la limită de Leicester, cu 1 la 0. Antoine Griezmann a înscris singurul gol al meciului din penalty.

Partida dintre Borussia Dortmund și AS Monaco, amânată cu o zi din cauza atacului cu explozibil asupra autocarului echipei germane, s-a jucat tot aseară. Francezii au fost mai buni și au câștigat cu 3-2.

Meciurile retur din sferturile de finală a Ligii Campionilor se vor juca săptămâna viitoare, pe 18 și 19 aprilie.

(TOTAL VIZITE 1 - 1 vizitat astăzi)