ALBOT, ÎN TURUL 2 AL CALIFICĂRILOR PENTRU AUSTRALIAN OPEN

Radu Albot a făcut un prim pas spre tabloul principal al primului turneu de Mare Șlam al anului 2016.

În turul de debut al calificărilor pentru Openul Australiei, jucătorul din Moldova l-a avut ca adversar pe Jan Mertl, sportiv care nu se află între primii 200 tenismeni ai lumii.

Mult mai experimentat, Albot a încheiat rapid socotelile în primul set, încheiat cu scorul de 6-3, după numai 34 de minute petrecute la fileu.

Cehul a reușit o echilibrare a meciului în actul secund, care a ajuns la tie-break. Cu 7-6 după alte 57 de minute, tenisemenul moldovean a obținut victoria care îl duce în faza secundă a calificărilor.

Adversarul lui Radu Albot din manșa următoare va fi irlandezul James McGee, jucător situatepe locul 199 în clasamentul ATP.

(TOTAL VIZITE 113 - 1 vizitat astăzi)