MECI SUPERB ÎN TURNEUL CAMPIONILOR

Evoluție de excepție a lui Roger Federer în Turneul Campionilor la tenis!

După ce, în etapa a doua a grupei Stan Smith reușise să îl învingă pe Novak Djokovic, elvețianul a jucat o partidă superbă împotriva lui Kei Nishikori.

Niponul avea nevoie de victorie pentru a mai spera la semifinale, dar a cedat primul set cu 5-7.

Actul secund a fost unul tensionat, Federer reușind breakul în gameul 4. Când părea că a scăpat în castigator al partidei, elvețianul a pierdut de două ori serviciul propriu, dând posibilitatea lui Niskikori să egaleze la seturi.

La fel de disputat a fost și decisivul, în care elvețianul s-a impus cu 6-4, calificându-se în semifinale de pe primul loc al grupei.

Fiind deja eliminat din competiție, cehul Tomas Berdych nu a reușit să opună prea multă rezistență lui Novak Djokovic.

În al doilea meci al grupei Stan Smith, numărul 1 ATP a obținut biletul pentru careul de ași al turneului londonez.

Tenismenul sârb a încheiat rapid conturile în primul set, în care s-a impus cu 6-3.

Actul secund a fost mai echilibrat. Datorită jocului superior, Djokovic a reușit victoria și în setul doi, scor 7-5 , rezultat care l-a plasat pe locul al doilea în clasamentul final al grupei Stan Smith.

(TOTAL VIZITE 90 - 1 vizitat astăzi)