START ÎN TURNEUL CAMPIONILOR

S-au disputat primele două partide din Turneul Campionilor la tenis, competiție care are loc în Londra.

În grupa Ilie Năstase, Novak Djokovic s-a impus categoric în fața japonezului Nishikori.

Jucătorului sârb, aflat pe locul 1 în clasamentul mondial, i-au trebuit o oră și 6 minute de joc pentru a se impune cu un dublu 6-1, iar Djokovic se află și prin jocul prestat în poziția de favorit principal al turneului.

De ceva mai multă acțiune a avut parte primul meci din grupa Stan Smith.

Fiind al treilea tenismen al lumii, Roger Federer a jucat împotriva lui Tomas Berdych.

După un început echilibrat, elvețianul a reușit breakul la scorul de 4-4, după care nu a mai cedat până la finalul primului game, în care s-a impus cu 6-4.

Federer a pornit ca din pușcă setul al doilea, unde a condus cu 4-0. Deși jucătorul ceh a reușit să revină în joc, avantajul sportivului din Țara Cantoanelor nu a mai putut fi întors.

Rezultatul final a fost de 6-4, 6-2 pentru Federer, care este unul dintre favoriții la semifinale din grupa Stan Smith.

(TOTAL VIZITE 34 - 1 vizitat astăzi)