RADU ALBOT, LA UN JOC DE O MARE PERFORMANȚĂ

Tenismenul Radu Albot se află la un singur joc de o mare performanță pentru sportul din Republica Moldova.

Participant, în premieră, la Turneul Campionilor, categoria Challenger, jucătorul moldovean mai are un singur joc în grupă, în urma căruia poate ajunge în semifinalele competiției.

Chiar dacă a început cu stângul turneul, pierzând în 3 seturi în fața argentinianului Guido Pella, Albot s-a impus în partida disputată împotriva italianului Marco Cecchinato.

Deși a pierdut primul set în meciul cu tenismenul din peninsulă, care este cu 30 de locuri mai sus în clasamentul ATP, Radu le-a câștigat fără drept de apel pe celelalte două.

Rezultatul final a fost de 4-6, 6-3, 6-2 și, pentru un loc în semifinalele competiției din Sao Paolo,  Albot îl va ânfrunta pe brazilianul Guilherme Clezar.

(TOTAL VIZITE 238 - 1 vizitat astăzi)